Abeceda

Naší knihou roku 2023 je perla poetismu, Nezvalova Abeceda

Boba Dylana, Edgara Alana Poea a Roberta Frosta z minulých let následuje letos český klasik Vítězslav Nezval. Jeho Abecedu jsme letos podpořili a iniciovali jsme nové vydání verze z roku 1926.

Perla poetismu

Pokud mluvíme o autorství Abecedy z roku 1926 musíme k Nezvalovi přidat také Karla Teigeho, Milču Mayerovou a Karla Paspu, kteří se zásadně podíleli na vytvoření tohoto “knižně výtvarného obrazu”, jak publikaci v předmluvě označil Nezval.

Abeceda je typickým reprezentantem poetismu, hravého a ideologie prostého uměleckého směru, který vznikl ve 20. letech 20. století v prostředí Děvětsilu a krátce se projevil v tvorbě mnoha mladých českých umělců. Současně, vydání z roku 1926 je díky Teigemu ikonou modernismu, kombinací uměleckých projevů charakterizujícím optimismus a otevřenost té doby.

N ze sbírky Abeceda (Vítězslav Nezval)
N jako Notia

Ikona modernismu

Vznik a význam Abecedy podrobně popisuje kniha Derek Sayer v knize Praha, hlavní město 20. století: Surrealistická historie

“… Nezvalova myšlenková gymnastika byla sice brilantni, avšak jeho Abeceda se zapsala do dějin díky jiné kalisthenice – nebo přesněji řečeno, byla díky ní znovuobjevena v posledních dvaceti letech. Když se mohou písmena transmutovat v ňadra, může pak také ženské tělo sdělovat tvary, zvuky a plnit funkce písmen. Tak nakonec uvažovala Milča Mayerová, která si usmyslela vytvořit prostřednictvím své energické bytosti choreografii, v níž hrála hlavní roli.

Milčino provedení básní, které sestávalo z akrobatickych póz pro každý verš každé sloky, bylo hlavní atrakcí „Nezvalova večera” v Osvobozeném divadle v dubnu 1926.

Po úspěchu v Osvobozeném divadle pověřila Mayerová Karla Paspu, komerčního fotografa, který jí dělal reklamní fotografie, aby zachytil pomíjivé a proměnil je ve věčné tím, že promění Nezvalovu báseň v ilustrovanou knihu. Samostatně byla Abeceda vydána na Vánoce 1926. Z knihy neudělalo modernistickou ikonu jen její spojení gymnastiky mysli a těla, i když je jistě bezpochyby, že Paspovy fotografie Milči dovádějící ve sportovních kraťasech a tričku, koupací čepici a v tanečních střevících dodalo Nezvalovým veršům erotický náboj. Nejpozoruhodnejst aspekt projektu byl z vizuálniho hlediska design stránek od Karla Teigeho. Každá z Nezvalových basní je umístěna naproti celostránkové typo-fotomontáži, na které je Mayerová, její tělo je zarámováno abstraktní geometrickou reprezentací příslušného písmena abecedy.

Abecedu můžeme právem chápat jako suverénní český příspěvek k evropskému modernismu a jedinečný koncentrát tvůrčího ducha dvacátých let.”